Archiv pro měsíc: Prosinec 2020
Bludný kořen osamění
Většina žen (ale i mužů) hledá lásku svého života. Většinou poznají, že to byla ta pravá (nebo pravý), až když ji ztratí a uvědomí si onu nenahraditelnou ztrátu. Hledají novou lásku, ale stále ji srovnávají s tou minulou, která se vytratila. Tady si vzpomenu vždycky na slova staré moudré babičky z pohádky Sůl nad zlato: „Sám jsi ztratil, sám si hledej!“ A měla pravdu. Nejdříve musíme naleznout sebe sama, svoji cestu a pak lásku nebo toho druhého do páru. Jinak to nejde. Bohužel většina si myslí, že lze toho druhého přetvořit k obrazu svému. Ale tak to nefunguje. Nejdříve musíme najít sami sebe, uvědomit si, v čem opakujeme stále stejné chyby ve vztazích. Pak se z těch chyb poučit a již v nich nepokračovat. A pak teprve hledat nový vztah.
Harém nebo haram?
Byla jsem pozvána na narozeniny do Hôtelu de la Paiva („Mansion La Paiva“) v Paříži, sídlo mé pratety. Slavila 85. narozeniny. Zároveň to byl neoficiální sjezd všech z rodiny Pávů, kteří se usídlili téměř po celém světě. Avenue des Champs-Elysées se stala pomyslnou Mekkou Pávů, alespoň po dobu tří dnů. Tetička La Païva toho jména již třetí v pořadí všechny hostila a vzpomínala na mládí, úspěchy i prohry v minulém století. Při prohlídce rodinných alb se také uzavíraly obchody a mluvilo se o budoucnosti našeho rodu.
Agresivita nejen u řidičů
Různí lidé reagují různě na nepříjemné události. Někteří jsou vlastně neustále rozčilení kvůli skutečným nebo domnělým ústrkům a křivdám. Jiní jsou hádaví, vyhledávají rozepře a kontroverze a tato vlastnost je součástí jejich osobnosti. Někteří nemají daleko k agresivnímu jednání, pro ránu nejdou daleko. Podrážděnost a agrese může být projevem onemocnění (např. úporných neustálých bolestí).
V záchvatech vzteku, agresivity a projevech špatné nálady se často ventilují starosti a obavy. Agresivita je způsob reakce na podkladě strachu, přání (frustrace, žádosti), heredity (dědičnosti), opuštění nebo tyranie.
Ať je již příčina jakákoli, uvědomění si podrážděnosti a agresivity, pomůže stav pochopit a posléze zlepšit život sobě i ostatním.
Švihačka lázeňská
Po operaci kyčelního kloubu jsem obdržela poukaz do lázní. Těšila jsem se jako malá holka a začala balit kufry. Sice o berlích, ale s chutí jsem se chtěla předvést v tom nejlepším, co mám doma ve skříni. Jen podpatky jsem nahradila pohodlnou, leč koženou obuví, sladila všechnu garderobu s šátky a šálami, přidala bižuterii a těšila se, jak vše unosím se spokojeností sobě vlastní a budu pastvou pro oko místním lázeňským švihákům a švihačkám. Ale ouha! To jsem narazila!
Už příjezd do lázní mě měl varovat. Já však na první dojem nedala a vehementně se dožadovala pozornosti.
Med s jedem & Jed s medem
Urážlivost zabíjí
Urážlivost je největším hrobníkem vztahů. Určitě se Vám to už stalo. Někomu řeknete svůj názor, on Vás špatně pochopí, bere informaci jako osobní útok a ublíženě se stáhne do své ulity. V horším případě se urazí a nějakou dobu se Vám vyhýbá. Někdy navždy a vy ani nevíte, co se stalo, nebo že jste příčinou kontroverze právě Vy.
A co je příčinou? Neumíme komunikovat. Lépe řečeno umíme, ale komunikujeme neupřímně a v náznacích. Neříkáme pravdu, abychom toho druhého neurazili. Někdy se shodou okolností dotkneme bolavého místa toho druhého. Nebo lépe řečeno, řekneme pravdivě a bez příkras to, co dotyčný vůbec nechce slyšet. Ne nadarmo se říká stará moudrost, jak vydržet s lidmi: „Když někdo brečí, breč s ním, když se směje, směj se s ním, a když mluví, tak poslouchej a přikyvuj a budeš vždy oblíbeným společníkem.“
Na provázku
Někdy se dějí věci, které nelze ani při dobré logice vysvětlit. Zvláštní úkazy za hranicemi chápání, nevysvětlitelné záhady bez poznání. A nikdo vám stejně neuvěří, i když mu to začnete vyprávět. Zrovna jako já. Logika se někam vytratila. Nejdřív stopy na zahradě a teď tohle! Bylo po desáté hodině, Pepa koukal na fotbal a já v kuchyni pekla vánoční cukroví. Podívám se z okna a nevěřím svým očím. Soused Václav se motá po cestě, jde z hospody nalitej jak prase, zvednutou ruku, v ní provázek ….a nad ním se vznášejí dvě pořádné klády.