Ruce

RukarobotKostru ruky tvoří dvacet sedm kostí: kost klíční, lopatka, kost pažní, loketní a vřetenní, zápěstí, záprstí a články prstů. Lidská ruka se skládá z osmi kostí karpálních v zápěstí, pěti záprstních v dlani, dvou prstních článků v palci a tří prstních článků v každém ze čtyř prstů. Kosti jsou spojené svaly, šlachami, nervy, vodou a kůží. Bez rukou bychom byli bezrucí.

Ruce – nejdůležitější nástroj revoluce. Kdo by mačkal spoušť na barikádách? Kdo by nahazoval provaz se smyčkou přes čnící větev? Nohy určitě ne. Ne. Ruce. Tak začíná každá revoluce. I ta uvnitř vlastního těla. Začneme věšet, ale prádlo to nebude! Jen sametová revoluce se nám trochu vymkla z rukou.

Jak bychom si dlabali holuby z nosu? Rukou! Nemyslím vrazit si ruku po loket do nosu, ale jemně po kotníky prstů. Čím bychom hladili, fackovali, šimrali, čím? Čím bychom si utírali zadek? Zase rukou. Ruka a prsty jsou nejdokonalejším nástrojem na světě.

Kdo by nám rozepínal knoflíčky u blůzy? Za co by se drželi milenci? Ruční masáž se provádí rukou, rukama. Pravá a nefalšovaná Handarbeit! Čím byste se škrábali po zádech? Klidně rezavými hráběmi, ale musí je držet ruce. Srp i kladivo? Patří do rukou.

Rukavice – ruční práce a rukou více. Podporujeme řemesla a rukodělné spolky. Znáte rostlinu Rukolu? Ta se trhá rukou. Vojáci rukovali na vojnu. Kde ty ruce měli? Asi se vedli za ruku.

Ruka umí hladit i bít. Dítě nosíme na rukou a ne v ruksaku. Čím bychom tlačili kočárek? Čím bychom zvedali pivo k ústům? Rukou. Rukama pleteme, háčkujeme i krademe. To nám jde obzvlášť dobře. Češi jsou takový rukodělný národ. Čím nesl Rath krabici od bot? No přece oběma rukama!

Ruka ruku myje – je to o hygieně. Ruce hrají na piano, na housle i na nervy, když škrábeme nehty o tabuli. Rukou házíme granáty, kameny i růže. Potřásáme si rukama, aby bylo vidět, že máme holé ruce. Řečníci by se bez rukou nevyjádřili. A co teprve gesta Italů?

Jsou i knihy ručně vázané. Ručníky, ručnice, rukávy. Rukáv – to je háv na ruku, když je ruka v rukávu. Čím žehná farář? Rukou. Čím píšeme dopisy? Rukou. Čím se milujeme? I rukou. To si pak nejvíce užívají konečky našich prstů (Kurt Vonnegut).

Proč jedna ruka neumí tleskat? Bez rukou se nenajíme. Ruce nás živí, šatí i umývají. Ruce nás vytáhnou na tento svět a také nás pohřbívají. Za krádež se kdysi sekaly ruce. Dnes bychom byli dle středověkých pravidel národ bezruký. Jóóó, nenechavé ruce to jsou samostatné bytosti se samostatným rozumem!

I robot z Terminátora věděl, že ruka je nejdůležitější orgán: „Řekni to mý ruce!“, prohlásil Arnie Schwarzenegger a věta se stala samostatnou legendou o ruce.

Ruce – to je základ revoluce!

 

Michal Horáček – Jak ten chlap se na mě dívá

Textař Michal Horáček pojal své první sólové album „Ohrožený druh“  jako pásmo ženských příběhů, které zhudebnili jeho dlouholetí i noví spolupracovníci. Písní se ujaly skvělé, byť občas téměř neznámé zpěvačky: Natálie Kocábová, Naďa Válová, Hanya, Lenka Nová, Szidi Tóbiasová, Tereza Nekudová a Věra Nerušilová, což je krok, na českou hudební scénu, neobvyklý.

 

Napsat komentář

Citáty
Málo miluje ten, kdo ještě slovy musí vyjádřit, jak velice miluje. (Dante Alighieri)
Bannery
rc4 blog MrPierc řeší neřešitelné
Paví piny